Gyűrűs napfogyatkozás 2024. október 2 - án
2024.
október 2 -án, szerdán, Közép-Európai idő szerint az esti óráktól közel éjfélig egy elég hosszú gyűrűs
napfogyatkozás zajlik, mely Magyarországról nem látható. A gyűrűsség sávja a Csendes-óceán középső, illetve délkeleti felén, valamint Chile és Argentína déli szélén halad át, picit belehasítva az Atlanti-óceán délnyugati vizeibe. Különböző nagyságú részleges fázist a Csendes-óceán nagy részén, Dél-Amerika déli felén, illetve az Antarktisz napsütötte vidékein látni.
A fogyatkozás maximuma Szingapúrtól nyugatra 180 kilométerre lesz.
A bal oldali ábrán láthatjuk a félárnyék útvonalát a Föld felületén. Ugyanez részletesebb formában, és színes kiadásban is megtekinthető.
A tavaszi teljes napfogyatkozás után bizonyára jóval kevesebben kelnek útra megnézni ezt az eseményt, pedig a hét percnél is hosszabb gyűrűs fázisa miatt különlegességnek számít.
A félárnyék 15:42:56-kor érinti a Csendes-óceán vizeit 900 kilométerre délkeletre Hawaiitól. Gyorsan beborítja Polinéziát és a Csendes-óceán keleti részét. Az antiumbra 16:50:34-kor éri el a vízfelszínt, 700 km-re északnyugatra a Washington-szigettől. A gyűrű alakú Nap a horizonton tartózkodik, a gyűrűs fázis 5 perc 40 másodpercig tart, az antiumbra 67 km/s sebességgel száguld, szélessége 331 km. Az árnyék délkelet felé kanyarodik, és szárazföld érintése nélkül jut el a fogyatkozás maximumába. [1] Ez 18:45:02-kor következik be, a Húsvét-szigettől 750 km-re északnyugatra. A napgyűrű 69° magasan áll, a gyűrűs fázis 7 perc 25 másodpercig tart, az antiumbra 266 km széles, és 571 m/s sebességgel halad.
A Húsvét-sziget benne fekszik az antiumbra nyomvonalában, a középvonaltól 60 km-re északkeletre. A szigeten a gyűrűs fázis 19:03:55-kor kezdődik, 6 perc 28 másodpercig tart, miközben a Nap 67° magasan áll. Az antiumbra 261 km széles, és 0,6 km/s sebességgel halad. Sokáig nem érint újabb szárazföldet, csak 20:19:12-kor éri el Chile partját, a San Rafael Lagúna Nemzeti Park közelében található öbölnél. A Nap már csak 27° magasan van, a gyűrűs fázis 6 perc 26 másodpercig tart, az árnyék 291 km széles, és 1,5 km/s sebességgel halad kelet-délkelet felé. Gyorsan átvág Chile és Argentína gyéren lakott déli területén, és 5 perc múlva, 20:24:37-kor már el is éri az Atlanti-óceánt. A Nap 21° magasan van a látóhatár felett, a gyűrűs fázis 6 perc 15 másodperces, az árnyék 299 km széles, és már 2 km/s sebességre gyorsult.
Negyedórával később, 20:39:15-kor az árnyék elhagyja a Föld felszínét. A horizonton lévő Nap 5 perc 39 másodpercig látszik gyűrűnek, az antiumbra 332 km szélesre nyúlt, és már 70 km/s sebességgel száguld a hullámokon. A félárnyék még több mint egy órán át velünk van, és csak 21:46:58-kor hagyja el a bolygónk felszínét, 550 km-re az argentin partvidéktől keletre.
A Nap–Hold páros a Szűz csillagképben tartózkodik a Hold leszálló csomópontjánál. A Nap látszó mérete átlagos, 31,96'. A Hold éppen ekkor van földtávolban, látszó átmérője jóval kisebb az átlagnál: 29 ,39' . A különbség jelentős, 2,57 ívperc, ez az oka a szokatlanul hosszú gyűrűs napfogyatkozásnak.
Noha a fényes napgyűrű miatt nem látszanak a csillagok, érdekes tudni, hogy a Nap–Hold párostól 1,5°-kal északkeletre van a Merkúr bolygó. A Vénusz 32°-ra keletre látszik – elég fényes ahhoz, hogy észrevehető legyen. A Mars messze, 84°-ra nyugatra van a gyűrűtől, a Jupiter még távolabb. Fényes csillagként a Spica 14°-kal keletre, a Regulus 40°-kal nyugatra van, míg az Arcturus 32°-ra északra. Ezen fényes csillagokat a jó szemű megfigyelők esetleg észrevehetik az elsötétedett égen.Xavier M. Jubier interaktív honlapján a fogyatkozás nyomvonalát lehet vizsgálni, a helyi adatokat lekérni.
Íme egy kis animáció a Hold árnyékának mozgásáról
a Föld felületén.
Másik animáció szintén elérhető, kicsi, közepes és nagy felbontásban is, Fred Espenak és Michael Zeiler jóvoltából.
1: A fogyatkozás maximális pillanata
az az időpillanat, amikor a Hold árnyékának tengelye a legjobban megközelíti
a Föld középpontját. Noha a fogyatkozás maximális pillanata kissé eltér attól a pillanattól, amikor
a fogyatkozás nagysága és a hossza a lehető legnagyobb (teljes fogyatkozások
esetén), a kettő közti különbség igen kicsi.
A következő, tőlünk is látható részleges fogyatkozásra 2025. március 29-ig kell várni; ez egy részleges napfogyatkozás lesz, de Magyarországról nézve csak piciny mértékű fogyatkozásként lesz megfigyelhető.
Pár további információ eme fogyatkozás családjáról az érdeklődők számára:
Mint minden napfogyatkozás, ez is egy fogyatkozási családba, ún. Szárosz-családba tartozik, melyeket számuk alapján különböztetünk meg. (A szárosz elnevezés eredetéről, hátteréről bővebb információt egy külön oldalon találsz.)
Ez a fogyatkozás a 144-es Szárosz-család 17. tagja. Egy fiatal Szároszról van szó, melynek ez a kilencedik gyűrűs napfogyatkozása, a gyűrűsség időtartama most még folyamatosan nő.
Kezdete nem régre nyúlik vissza: 1736. április 11 -én a Hold elég közel került a leszálló csomóponthoz, és elkezdődött egy 1244 éves időszak. Új Szárosz-sorozat született, aminek jele a déli
félgömbön egy kicsiny részleges fogyatkozás volt - nagysága 0,0748 magnitúdó -, az Antarktisz Ausztrália felé eső vizeinél. 18 évenként a sorozat új tagja látogatta meg a Földet, a részleges fázisok nagysága pedig gyorsan nőtt. Végül nyolc Szárosz-ciklus elteltével sor került az első gyűrűs napfogyatkozásra. Ez 1880. július 7-én rögtön egy hosszabb esemény volt az Atlanti-óceán déli déli vizein, a gyűrűs fázis 5 perc 47 másodpercig tartott. Minden további 18 év elteltével a gyűrűsség hossza folyamatosan nő, jelenleg 7 perc 25 másodpercnél tartunk. A csúcspont 2168. december 29 -én következik el, egy 9 perc 52 másodpercig tartó, tényleg hosszúnak számító gyűrűs napfogyatkozás képében.
Innentől kezdve a 144-es Szárosz-sorozat egymást követő tagjai egyre rövidebb gyűrűs napfogyatkozást ad a Föld lakóinak, az utolsó ilyen eseményre 2565 augusztus 27 -én kerül sor, ahol a gyűrűs fázis már csa 39 másodpercig tart. A Szárosz-sorozat dicsfénye lassan halványul, 23 egyre kisebb mértékű részleges napfogyatkozás következik. 2583. szeptember 7 -től 2980. május 5 -ig tart ez az időszak, az utolsó, lényegében észrevehetetlen részleges fogyatkozás magnitúdója 0,0696, és a Kara-tenger és a tőle délre eső földeken lesz észlelhető. Ezzel ér véget a 144-es Szárosz-család.
A 144-es Szárosz átlagos család is, meg nem is. A fogyatkozásainak több mint fele (55,7%) gyűrűs napfogyatkozás, és 17 esetben a gyűrűs fázis hosszabb, mint 7 perc, 13 esetben 8 percnél, és 8 esetben pedig 9 percnél is hosszabb - ez utóbbi csoport már a ritka hosszú gyűrűs napfogyatkozások közé tartozik. A fogyatkozások 44,3 százaléka részleges, melyeknek a nagyobb része a sorozat végére esik.
A 144-es Szárosz 70 fogyatkozásának sorozata: |
9R |
39GY |
23R |
Magyarországon 12 fogyatkozása lesz látható a 144-es Szárosznak. Az elsőre sokat kell várni, 2349. április 18 -án láthatják kései utódaink. Az utolsó 2944. április 14 -én lesz, és csak Magyarország északnyugati részén látható 1% alatti piciny eseményként.
Ez a sorozat nem kedvez utódainknak, egyetlen gyűrűs fogyatkozását sem láthatnak a Kárpát-medencéből. A legnagyobb mértékű részleges napfogyatkozást nekünk 2457. június 22 -én adja, amikor tőlünk északra suhan el a gyűrűsség vonala, és 90% körüli a fedettség nagysága.
A 144-es Szárosz-család 595 éven át látogatja a Kárpát-medencét. A 12 magyar vonatkozású napfogyatkozást az alábbi táblázatban soroltam fel.
Dátum |
Fogyatkozás nagysága* |
Megjegyzés |
|
||
A tőlünk látható legnagyobb mértékű részleges napfogyatkozás. |
||
Napkelte után maximális fázis. |
||
Napnyugtakor piciny fogyatkozás a Nagykanizsa-Tata vonaltól nyugatra. |
||
Napnyugta környékén van a maximum. |
||
Napkelte után rögtön vége, csak az Encs-Nyíregyháza vonaltól keletre. |
||
Magyarország északnyugati vidékein, esetleg távcsővel. |
* A hivatkozás egy Google-térképes oldalra vezet, ahol adott pontra érvényes fogyatkozási adatokat kérhetünk le.
Még egy érdekesség: 2709-ben a 144-es Szárosz egyike lesz az abban az évben látható 5(!) napfogyatkozásnak, melyből egy gyűrűs, a többi (a 144-es is) részleges esemény lesz. Ilyen alkalom eléggé ritkán van!
Fred Espenak honlapja a 144-es Szárosz család adatairól a saját honlapján érhető el.
A fogyatkozás földgömbre vetített térképes animációja Michael Zeiler (GreatAmericanEclipse.com) és Fred Espenak (EclipseWise.com) szívélyes engedélyével került felhasználásra.
Vissza a fogyatkozási nyitólapra!
2024. szeptember 26.