Teljes holdfogyatkozás 2011. június 15 -én

2011. június 15-én, szerdán az esti óráktól kezdődően teljes holdfogyatkozás zajlik, mely éjfél után egy órával ér véget. A fogyatkozás majdnem teljes egészében látható tőlünk - utoljára 2008. február 21-én volt ilyenben részünk. A kelő Hold korongján már egy kis harapás látható, de a fő látványosságról még nem maradtunk le! A világ más tájait tekintve, a fogyatkozás teljes egészében látható Afrika nagy részéről, az Indiai-óceánról, a Közel-Keletről, Ázsia középső vidékeiről és az Antarktiszról. A fogyatkozás részben látható Nyugat-Európából, Dél-Amerika keleti feléből, Ázsia keleti részéről és Ausztráliából.

Az év első holdfogyatkozása megfigyelési szempontból ideális időpontban zajlik, ami kedvez a bemutatásoknak. A fogyatkozás látványos része már a holdkeltével elkezdődik, egy óra múlva pedig égi kísérőnket már el is nyelte a Föld árnyéka, onnan csak 11 óra után kezd kibújni. Az égi színjáték éjfél után ér véget - ezt már biztosan kevesebben várják meg - noha a technikai lezárásra hajnali egy után kerül sor. Maga a totalitás 100 percen át tart - 2000 júliusa óta nem volt ilyen hosszú teljes fázist adó holdfogyatkozás.

Milyen látványra számíthatunk? A holdfogyatkozás a Kígyótartó csillagkép déli részén zajlik, a felszálló csomópont közelében. A Hold mélyen a nyári Tejút legpompásabb területeiben halad, és kb. 7°-kal van nyugatra a híres Lagúna-ködtől (M8). Az Antares 15° távol látszik nyugati irányban, míg a Skorpió fullánkja 14°-ra délre. Az Arcturus ragyogó narancs fénye 55°-ra északnyugatra, míg az Altair 46°-ra északkeletre látszik. Mindazonáltal a Tejút szépségei, illetve a ragyogó nyári csillagképek csillagai is csak a teljesség egy órányi időtartama alatt lesznek láthatóak, egyébként a Hold fénye elnyomja őket. Égi kísérőnk 3,77 nappal van túl a földközelségén, ezért az átlagosnál nagyobbnak látszik, látszó átmérője 31' 53". A fogyatkozás centrális lesz, azaz a holdkorong keresztezi a földárnyék tengelyét is. A teljesség hossza sejtetni engedi, hogy a Hold középpontja is közel lesz eme tengelyhez - és valóban, a holdkorong közepe 5,3' távolságra van a földárnyék középpontja felett. A holdkorong északi pereme 22,3 ívperccel délre lesz az umbra szélétől, míg a déli része 32,9 ívpercre lesz az árnyék déli szélétől. Ennek köszönhetően a Hold különböző területein különböző mértékű elsötétedést és elszíneződést figyelhetünk meg. A megfigyelőket kérjük, hogy a Danjon-skála segítségével becsüljék meg, milyen sötét volt a fogyatkozás, a holdkorong különböző részeire külön becslést is végezve.

A fogyatkozás nagysága 1,6998 magnitúdó, a félárnyékosé 2,6868. Az umbra átmérője 1,4512°, míg a penumbráé 2,5008°. A félárnyék gyűrűje 31,49' vastag, így a 31,89' látszó átmérőjű holdkorong teljes terjedelmében nem fér el benne. Ennek a holdfogyatkozásnak nincs tisztán penumbrális fázisa - mellesleg ez a gyakoribb eset.

A jobb oldali ábra színes PDF változatban is letölthető Fred Espenak honlapjáról.

A fogyatkozás technikailag 15-én, szerdán 19 óra 25 perckor veszi kezdetét. Ekkor a Hold keleti pereme érinti a Föld félárnyékát. Ez nem lesz látható, mert mérhetetlenül kicsiny fényességváltozást jelent. A félárnyék jelenlétére előszörfél órával a részleges fázis kezdete előtt láthatnak majd utalást a szerencsés helyszínen észlelők (a Bulgáriában vagy Törökországban nyaralók például), amikor egy lágy szürkés-barnás homály kezd a Hold keleti részére telepedni. Az idő múltával az erősödő félárnyék jelzi, hogy közeleg a fő attrakció, és 20 óra 23 perckor láthatóvá válik a Föld árnyéka, ahogy megérinti a Hold délkeleti peremét. No persze a magyarországi észlelőknek 10-30 percet kell még várniuk a holdkeltére - de a csorbult Hold kelte kitűnő alkalom szép természetfotók készítéséhez! Az árnyék lassan elnyeli égi kísérőnket, majd 1 órával a megjelenése után teljesen be is kebelezi azt. Erre 21 óra 23 perckor kerül sor, és kezdetét veszi a Hold lassú színváltozása; legsötétebbnek 22 óra 12 perckor látszik majd, amikor legmélyebben tartózkodik az umbrában. 100 perc alatt a Hold átvág a Föld árnyékán, hogy 23 óra 02 perckor újra előbukkanjon a megvilágított holdfelszín, jelezvén a jelenség közelgő végét. Ismét egy óra áll rendelkezésre, hogy az árnyék levonulását figyelhessük, a végleges elvonulásra 16-án 0 óra 02 perckor kerül sor. Még egy húsz-harminc percig a félárnyék halvány lenyomata fátyolosítja a holdkorong nyugati részét, noha a valóságban csak 1 óra 01 perckor hagyja el azt teljesen - általunk nem észlelhető módon.

A holdfogyatkozás kontaktusainak időpontjai világidőben (az időpontokhoz adjunk hozzá KETTŐ órát, hogy helyi időt (NyISz) kapjunk!):

Penumbrális fogyatkozás kezdete:
 
17:24:34 UT
Részleges fogyatkozás kezdete:
 
18:22:56 UT
Teljes fogyatkozás kezdete:
 
19:22:30 UT
A fogyatkozás közepe:
 
20:12:37 UT
Teljes fogyatkozás vége:
 
21:02:42 UT
Részleges fogyatkozás vége:
 
22:02:15 UT
Penumbrális fogyatkozás vége:
 
23:00:45 UT

 

A holdfogyatkozás során nem csak szemlélődni, de észlelni, megfigyelni is könnyen lehet! Olvasd el rövid ismertetőmet (Word dokumentum, 64 kB), mit is érdemes észlelni kis távcsővel, vagy akár szabad szemmel is! Készítettem egy kis kétoldalas plakátot is (Word dokumentum 60 kB, illetve PDF-formátumban is, 87 kB), rövid ismertetve a holdfogyatkozást és annak hátterét is. (pl. iskolákra gondolva)
Aki kráter-kontaktusok mérésére vállalkozik, annak ajánlom Fred Espenak listás előrejelzését a felkészüléshez (PDF).
Az észlelési adatokat küldjük be Szabó Sándornak , az MCSE Okkultációs Szakcsoportja vezetőjének levélben a

9400 Sopron
Jázmin u. 8.

címre, vagy e-mailben ( castell.nova@chello.hu ) csatolt fájlban.

A holdfogyatkozás várható látványáról ízelítőt ad a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján található fényképgyűjtemény.

A következő holdfogyatkozás 2011. december 10-én lesz egy 51 perc hosszú teljes fogyatkozás, mely tőlünk sajnos csak részben látszik, mivel a már elfogyott holdkorong kel fel..

Ha netán fölmerült Benned a kérdés: nem, a holdfogyatkozás megfigyelése semmiféle veszélyt nem jelent a szemünkre nézve. Mindenféle segédeszköz nélkül lehet figyelni a látványosságot – csodálatos élményben lesz részünk. Látcsövet, távcsövet használva természetesen még szebb a látvány. Sőt, lehet próbálkozni a fogyatkozás lefényképezésével - ha alkalmas erre a fényképezőgépünk. (Kövesd a linket, hogy angolul bővebben olvass erről)

 

Információk ezen fogyatkozás Szárosz-családjának a hátteréről:
Ez a holdfogyatkozás a 130-as fogyatkozási család 34. tagja. A totalitás centrális jellege tudatja, hogy a sorozat éppen fénykorát éli. A sorozat leghosszabb fogyatkozására egy Szárosz-ciklussal később, 2029. június 26-án kerül sor, egy 102 perc hosszú totalitással - sajnos ennek csak az elejét fogjuk látni, mivel a teljesen elfogyott Hold a totalitás közepén lenyugszik. A mostanin kívül nyolc teljes holdfogyatkozást ad még a 130-as Szárosz - az utolsó ráadásul egy súroló teljes lesz, mivel a totalitás alig tart tovább, mint 5 (igen, ÖT) perc! Ezt 2155. szeptember 11-én láthatják majd kései utódaink - csak nem Magyarországról.
1416. június 10. - a 130-as Szárosz-család születésének időpontja. A Hold az Ekliptikát dél felől északra keresztezte, azaz a felszálló csomópont közelében tartózkodott. Mivel a csomópont elég közel volt ekkor a Föld árnyékkúpjához, elkerülhetetlen volt a holdfogyatkozás bekövetkezte. No semmi látványosság, csak a Hold északi pereme lágyan érintette a földárnyék déli szélét - egy észrevehetetlen, 0,024 magnitúdós félárnyékos fogyatkozást adva. Tizennyolc évenként egy-egy hasonló esemény következett, de a Hold mindig egyre mélyebben hasított a félárnyékba, és 144 évvel később, 1560. szeptember 4-én megtörtént az első részleges holdfogyatkozás: egy 73 percig tartó esemény. A további fogyatkozások időtartama először gyorsan nőtt, majd lassult az időtartam gyarapodása, és csak 1921. április 22-én következett be a sorozat első teljes holdfogyatkozása, mely rögtön 40 percig tartott.
A következő holdfogyatkozások alkalmával egyre nőtt a teljesség időtartama, és most vagyunk a 130-as Szárosz-család életének legdicsőbb időszakában, amikor 100 perc feletti teljes holdfogyatkozásokat láthatunk tőle. 2173. szeptember 21-én azonban már csak részleges holdfogyatkozásra lesz lehetőség, - hossza 3 óra 4 perc - mely időtartam a rákövetkező húsz holdfogyatkozás során először igen lassan, majd a végén rohamosan csökken. 2570. május 21-én már csak félárnyékos fogyatkozás lesz látható, amit hat további esemény követ. A 130-as Szárosz-család utolsó holdfogyatkozása 2678. július 26-án lesz, egy észrevehetetlen mértékű (0,1308 magnitúdós) félárnyékos esemény képében. Ezzel véget ér egy 1262 évig tartó eseménysorozat. A 130-as Szárosz-család holdfogyatkozásainak majdnem 60%-át a részleges fogyatkozások teszik ki, és csak 14 teljes holdfogyatkozást adott, illetve ad majd.

A 130-as Szárosz 71 fogyatkozásának sorozata:
8F
20R
14T
22R
7F
ebből 7 centrális

A 130-as Szárosz adatait Fred Espenak számolta ki és tette közzé - köszönet érte.

 

Vissza a fogyatkozási nyitólapra!

Vissza a kezdőoldalra!