Utolsó frissítés: 2015. szeptember 20.

Teljes holdfogyatkozás 2015. szeptember 28-án

2015. szeptember 28-án, hétfőn, magyar idő szerint kora hajnaltól egészen reggel fél nyolcig teljes holdfogyatkozás zajlik. A jelenség látható része Magyarországról teljes egészében megfigyelhető, Erdély, nyugati felében (Székelyföld, Máramaros) viszont a kilépés vége előtt a Hold lenyugszik. Egy viszonylag hosszú teljes fázisú holdfogyatkozást nézhetünk végig. A holdfogyatkozás nem lesz centrális, ami látványos, színes holdfogyatkozást vetít előre.

Milyen látványra számíthatunk? Hold a Halak csillagkép déli részén tartózkodik. A fogyatkozásra a leszálló csomó elérése előtt kerül sor, és a Hold éppen most van földközelben, ezért nagyobbnak látszik az átlagosnál. A média természetesen ismét a "szuperhold"-mizéria bűvöletébe kerül majd. Ez a nagyobb látszó méret azonban inkább érezhető, de sokkal nagyobbnak nem fogjuk látni égi kísérőnket. Abban biztosak lehetünk, hogy ha derült lesz az ég, nagyszerű látványban lesz részünk! A Hold a földárnyék déli részén halad keresztül. A fogyatkozás technikailag 0 óra 12 perc UT-kor veszi kezdetét. Ekkor a Hold keleti pereme érinti a Föld félárnyékát. Ez nem látható, mert mérhetetlenül kicsiny fényességváltozást jelent. A félárnyék jelenlétére először 0 óra 45 perc UT körül látni majd utalást, amikor egy lágy szürkés-barnás homály kezd a Hold délkeleti részére telepedni. Az idő múltával az erősödő félárnyék jelzi, hogy közeleg a Föld árnyéka, mely 1 óra 07 perc UT-kor éri el a Hold felszínét. Az umbra lassan bekebelezi égi kísérőnket, 2 óra 11 UT-kor kezdetét veszi a totalitás bő egy órás időszaka. 2 óra 48 perc UT-kor van a holdfogyatkozás maximuma, ekkor a Hold északi fele sokkal sötétebb vöröses árnyalatú lesz (várhatóan), mint a déli, mely inkább csak narancsos színt vesz fel (szintén várhatólag). A teljes fázis 3 óra 23 perc UT-kor ér véget, az árnyéknak egy óra négy perc kell, hogy elhagyja a Hold felszínét. Ez 4 óra 27 perckor következik be. Ezután a félárnyék még bő 20-25 percen keresztül látható a holdkorong nyugati felén, noha a félárnyék maga csak 5 óra 22 perc UT-kor hagyja el végleg a Holdat.
A fogyatkozás maximuma pillanatában a fogyatkozás nagysága 1,2764 magnitúdó, ekkor a holdkorong északi széle 3,51 ívpercre kerüli el az árnyék középpontját. Az déli perem viszont 9,25 ívperc távolságra lesz az umbra szélétől, aminek eredményeképpen a Hold déli pereme világosabb árnyalatú lesz a teljes fázis során, mint az északi rész mélyvöröse. A megfigyelőknek ajánlott, hogy a holdfogyatkozás sötétségének megállapításakor a Danjon-skálát külön-külön alkalmazzák a Hold északi és déli felén.
A holdfogyatkozás során az őszi csillagképek szépen megfigyelhetőek. a Pegazus négyszöge északra látszik a Holdtól. A téli égbolt fényes csillagképei déli irányban ragyognak. Fényes bolygó nincs a közelben.
A penumbrális magnitúdó 2,2296, a félárnyék gyűrűje 31,92' vastag, a 33,48' látszó átmérőjű holdkorong teljes terjedelmében nem férne el benne - azaz nincs tisztán félárnyékos fázis, amikor a Hold csak a penumbrában tartózkodik - ez a gyakoribb eset. A teljes fázis hossza 1 óra 11 perc 55 másodperc, a részleges fázis 3 óra 19 perc 52 másodperces, a jelenség teljes időtartama 5 óra 10 perc 41 másodperc.

A holdfogyatkozás kontaktusainak időpontjai világidőben:

Penumbrális fogyatkozás kezdete:
0:10:47 UT
Részleges fogyatkozás kezdete:
1:07:11 UT
Teljes holdfogyatkozás kezdete:
2:11:10 UT
A fogyatkozás közepe:
2:47:08 UT
Teljes fogyatkozás vége:
3:23:05 UT
Részleges fogyatkozás vége:
4:27:03 UT
Penumbrális fogyatkozás vége:
5:22:27 UT

(Ezen időpontokhoz két órát hozzáadva a magyaroszági, három órát hozzáadva az erdélyi (Románia) adatokat kapjuk.)

A holdfogyatkozás során nem csak szemlélődni, de észlelni, megfigyelni is könnyen lehet! Olvasd el rövid ismertetőmet (Word dokumentum, 64 kB), mit is érdemes észlelni kis távcsővel, vagy akár szabad szemmel is! Egy kis plakátot is készítettem, amit ismeretterjeszés céljából is fel lehet használni, Word és PDF formátumban.
Az észlelési adatokat küldjük be Szabó Sándornak , az MCSE Okkultációs Szakcsoportja vezetőjének levélben a

9400 Sopron
Jázmin u. 8.

címre, vagy e-mailben ( castell.nova@chello.hu ) csatolt fájlban.

A holdfogyatkozás várható látványáról ízelítőt ad a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján található fényképgyűjtemény.

A következő holdfogyatkozás 2018. július 27 -én lesz, egy 1 óra 16 perc hosszú teljes fogyatkozás, mely tőlünk majdnem teljesen látszik, mivel pont a részleges fogyatkozási fázis kezdete előtt kel fel a Hold.

 

Információk ezen fogyatkozás Szárosz-családjának a hátteréről:
Ez a holdfogyatkozás a 137-es fogyatkozási család tagja. Egy ereje teljében lévő sorozatról van szó, a sorszám alapján nemrég kezdhette meg teljes fogyatkozásai bemutatását. (A jelenleg futó sorozatokból a legöregebb a 109-es, a legfiatalabb pedig a 150-es Szárosz). Ez a fogyatkozás a sorozat 78 tagjából sorban a 28. esemény.

1564. december 17. - ezen a vasárnapi napon született a 137-es Szárosz-család: ekkor történt, hogy a Hold az Ekliptikát déli irányban keresztezte. Hivatalosan azt mondjuk, hogy a Hold a leszálló csomópontja közelében volt, elég közel a Föld árnyékához - elég közel, hogy a Hold északi pereme súrolja a félárnyék déli peremét. Ez a félárnyékos fogyatkozás teljességgel észrevehetetlen volt (0,0066 magnitúdós!), abszolút elméleti jelentőséggel bírt. Viszont kezdetét vette egy 1388,32 éves időszaknak, a 137-es Szárosz bemutatja a 78 holdfogyatkozásból álló színjátékát. A 137-es Szárosz nagyon ráérősen töltötte a gyermekkort, mivel csak további 14 félárnyékos eseményt követően került majd sor az első részleges holdfogyatkozásra, 1835. június 10 -én, azonnal egy 57 perc hosszú részleges fázissal.
A következő fogyatkozások során gyorsan nőtt a részleges fázisok hossza, és még 7 részleges fogyatkozás következett. Az első teljes holdfogyatkozásra 1979. szeptember 6 -án került sor, rögtön egy kellően hosszú, 44 perces totalitással. A rákövetkező események folyamán előbb gyorsan, majd lassan nőtt a teljességek időtartama. A leghosszabb teljes holdfogyatkozásra 2340. április 13-án került sor, 99,9 perces totalitással. Különlegessége ennek a Szárosz-családnak, hogy nagyon lassan érte el a maximumot, de utánna viszonylag gyorsan hanyatlásnak indul: 20 holdfogyatkozás adta a felfutást, de 7 holdfogyatkozás kell csak az alkonyulathoz. Az utolsó teljes fogyatkozásra 2466. június 28-án kerül sor, egy 32 perces teljességgel. Gyors öregkor következik, mivel 7 részleges holdfogyatkozás elteltével - az utolsóra 2592. szeptember 12-én kerül sor - megkezdődik a 137-es Szárosz lassú halódása. 20 darab, egyre kisebb mértékű félárnyékos holdfogyatkozás következik, a záróakkordot 2953. április 20-án "láthatják" kései utódaink - képletesen szólva, hiszen a 0,0792 magnitúdós félárnyékos holdfogyatkozást szemmel nem lehet érzékelni.


Nem egy átlagos a 137-es a Szárosz-családok dicső csarnokának. A 78 holdfogyatkozásnak jóval több az átlagnál. Nincs ugyan 100 percnél hosszabb totalitást adó eseménye, de 17 holdfogyatkozás esetén tart a teljesség 90 percnél tovább! Ritka az ilyen jellegű Szárosz-sorozat, élvezzük hát a mostani előadását - ha az égiek is áldását adják rá.

A 137-es Szárosz fogyatkozási sorozata:
15F 8R 28T 7R 20F
Össz: 78

A 137-es Szárosz adatait Fred Espenak számolta ki és tette közzé - köszönet érte.

Vissza a fogyatkozási nyitólapra!

Vissza a kezdőoldalra!