2006.
szeptember 7-én, csütörtökön este egy kismértékű részleges holdfogyatkozásnak lehettünk tanúi. A jelenség jól látható volt Afrikából. Ázsiából, Ausztráliából és Kelet-Európából. A fogyatkozás
16:42:23 UT-kor kezdődött, és 21:00:20 UT-kor ért véget - technikailag. A félárnyékos fogyatkozási szakasz javarészt nem volt észlelhető, csak a részleges fázist megelőző és követő 20-20 perc volt jól látható, ezért az utcai szemlélődő számára csak 17:30 UT körül tűnt fel, hogy "valami történik a Holddal". Ekkorra már egy jól észrevehető, kissé barnás-szürkés homály fedte be a Hold északi részét - jelezvén a félárnyék erősödő jelenlétét. 18:05:03 UT-kor kezdődött a látványosabb szakasz, a Föld árnyéka először érintette a Hold felszínét.
A részleges fázis magnitúdója maximumban is "csak" 0.190 (ez 18:51:21 UT-kor következett be). Ekkor a Hold északi pereme 6,3 ívpercnyire lógott bele az árnyékba, mely a Hold látszó átmérőjének 18,8%-a. A penumbrális magnitúdó 1,1579. A fogyatkozás súroló jellege miatt (a Hold szinte csak "súrolta" az árnyék szélét) a részleges fázis meglepően sokáig tartott, és csak 19:37:41 UT-kor került ki az árnyékból a Hold, de még kb. 20-30 percig észrevehető volt a félárnyék jelenléte a holdkorongon.
A Hold útját a Föld lárnyékában a jobb oldali ábrán láthatjuk. Erről egyben az is leolvasható, hogy a Föld mely pontjairól volt látható az esemény. Színesebb ábra is letölthető a NASA fogyatkozási honlapjáról.
A fogyatkozás látványos kezdete idejére végeztem a munkahelyen, de egyéb elfoglaltságom miatt csak időnként tudtam egy-egy pillantást vetni az egyre erősödő félárnyékra, majd a megjelenő árnyékra. 18:05 UT- környékén látszott, hogy az árnyék elárte a Holdat.
Egy kellemesen hosszú, másfél órás látványosság várt ránk, kellemsen langyos időben, derült ég mellett (legalábbis Vecsésről nézve).
A Hold alacsonyan állt a horizont felett, emiatt nem volt vakító a holdkorong, kellemesen lehetett figyelni a fogyatkozást. A család és a szomszédunk társaságában néztem a fogyatkozást, ez magyarázza, miért nem végeztem időmérést. Egy 63/840-es távcső és egy 10*60-as binokulár adta a segítséget a látványosság élményének fokozásához.
Nagyon megkapó látvány volt a "lemetszett" holdkorong, az árnyék szinte csigalassúsággal mászott jobbról balra. A maximális fázisban sem volt észlelhető az árnyékban vöröses szín, még binokulárban sem.
Maga az árnyék, az umbra belülről éles szélű volt, kívülről viszont lassan, fokozatosan világosodott. Ez megkönnyítette az árnyék szélének a meghatározását, de a kontaktusmérést minden bizonnyal nehezítette. Az árnyék színe igen szubjektív megítélésű volt, kislányom Lilla szerint kissé zöldes (!) - ez volt az első "hivatalos" észlelése. Feleségem Eszter szerint tintakék-fekete, a szomszédunk, Csizmássy Krisztina szerint mélylilás színű volt az árnyék, binokulárban. A képhez hozzá tartozik, hogy a binokulár vöröses antireflexiós bevonata kissé a zöld tartományba színezi a képet, csökkentve a vörös szín mennyiségét...
![]() |
![]() |
![]() |
Íme pár kép, amit a távcső mögé tett digitális kamerával lőttem - próbálkozásképpen.
A fogyatkozást az egyszerű járókelő is észrevette - nem csoda, különös látvány volt a megharapott holdkorong. Nagy Olivér baráti körben töltötte az estét Budapesten a Vár közelében egy kerthelyiségben. Két képet is küldött nekem, szívélyes engedélyével közlöm ezeket.
![]() |
![]() |
Az MCSE hivatalos lapjában is megjelent a beküldött észlelések összefoglalója, mely itt olvasható.
A következő holdfogyatkozás 2007. március 3-4-én lesz, mely végre ismét teljes lesz az éjféli órákban, így tőlünk is megfigyelhető lesz.
Információk ezen fogyatkozás Szárosz-családjának
a hátteréről:
Ez a
holdfogyatkozás a 118-as fogyatkozási család tagja. A súroló jellegű geometria
alapján egy fiatal, fejlődő Szárosz produkcióját sejthetjük, vagy egy öreg, leáldozóban lévő Szárosz-családra tippelhetünk. A 118-as sorszám egy öreg Szárosz-családhoz tartozik. A Szárosz lassan eléri el alkonykorát, 2042. szeptember 29-én. Ekkor zajlik majd le
az utolsó, 12 percig tartó részleges fogyatkozása.
A 118. Szárosz-család 1105. március 2-án született, a késő délutáni
órákban. A Hold, közel járva a felszálló csomópontjához, déli peremével éppen
csak súrolta a Föld félárnyékának északli peremét. Ezzel az észrevehetetlen jelenséggel kezdetét vette egy 1316 évig tartó időszak, melynek során a Szárosz-család 74 holdfogyatkozást ad a Föld lakóinak. A sorozat egymást követő fogyatkozásai során a Hold egyre délebbre keresztezi a Föld árnyékkúpját, így egyre hoszabb félárnyékos fogyatkozásokat adott - ezt az 1213. május 6-i, illetve azt követő holdfogyatkozások alkalmával a figyelmes asztronómusok észre is vehették. Az első részleges fogyatkozás (1267. június 8.) rögtön belehúzott, 74 percig tartott. További 6, egyre hosszabb részleges fogyatkozás következett, az utolsó 1375. augusztus 12-én volt, egy 196 perc hosszú látványossággal. Röpke 18 év elteltével, 1393. augusztus 22-én azonnal egy hosszabb, 42 perces teljes fogyatkozást láthattak Észak-Amerika és a Csendes-óceán lakosai. A totalitások időtartama kezdetben gyorsan nőtt, majd 12, szinte egyforma hosszú teljes jelenséget követően ért a 118-as Szárosz pályája csúcsára, amikor 1754. április 7-én egy 100 perces teljes holdfogyatkozást produkált.
Ezt követően jött hét jelenség, melynek során a teljesség hossza villámgyorsan rövidült. Az utolsó teljes holdfogyatkozásra 1880. június 22-én került sor, 38 percig tartó teljességgel. A 118-as Szárosz következő 9 fogyatkozása részleges jelenség, itt tartunk most.
További két részleges jelenséget követ 21 félárnyékos fogyatkozás, de a 2205. január 6-án bekövetkező fogyatkozás lesz az utolsó, amelynél esély van arra, hogy lássunk a fogyatkozásból valamit. Az utolsó, 2421. május 17-ésn bekövetkező kismértékű félárnyékos fogyatkozással (penumbrális magnitúdója 0,006, így technikai fogyatkozásról beszélhetünk) a 118-as Szárosz-család is befejezi pályafutását, csak a fogyatkozási évkönyvek emlékeznek majd rá.
Egy kellemesnek mondható a 118-as Szárosz-család, mely kényeztette látnivalóval a megfigyelőket. 30 félárnyékos fogyatkozás, 16 részleges fogyatkozás és 28 teljes fogyatkozás - ez a 118-as Szárosz mérlege. Ami különleges ebben a Szároszban, hogy 22 darab 100 percnél hosszabb teljes holdfogyatkozást adott eleinknek.
A sorozat következő tagja 2024. szeptember 18-án ad égi előadást. Ezt mi hajnalban látjuk majd, a jelenség legvége felé a Hold lenyugszik.
A 118-as Szárosz adatait Fred Espenak tette közkinccsé honlapján.
A fogyatkozás adatait Fred Espenak (NASA, GSFC) számolta, a térképek is az ő munkái.
2024. szeptember 9.